Egy magát magánnyomozónak hazudó volt börtönőr négy év alatt 31 millió forintot csalt ki egy családtól. Azt ígérte, felkutatja megbízója öt éve Ausztriában eltűnt testvérét. Az ál-magánszimatot ma letartóztatta a bíróság.
Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség indítványára a Szegedi Járásíróság elrendelte egy szegedi férfi előzetes letartóztatását, aki a nyomozás eddigi adatai szerint magát magánnyomozónak kiadva csalt ki pénzt az eltűnt hozzátartozójukat kereső sértettektől – az esetről közleményben számolt be a Csongrád Megyei Főügyészség.
Az ál-magánnyomozó megbízóinak a hozzátartozója, egy középkorú hölgy, évekkel ezelőtt Ausztriában költözött, ahol egy kis hotelben dolgozott. 2013. szeptemberében az ottaniak elmondása szerint sétálni indult a hotelt körülölelő erdőbe. Az óta nem látta senki. Holmijait érintetlenül megtalálták a szobájában.
Eltűnésére itthon úgy derült fény, hogy magyarországi rokonai hiába várták a szokásos heti telefonjait, és 2013 szeptemberétől már ők sem érték el, hiába hívták. Hetekkel a nő eltűnésének feltételezett időpontja után az osztrák rendőrség, alpinisták és a helyi önkéntesek is keresni kezdték, de hiába.
A hatóságok eredménytelenségét látva, az eltűnt nő édesanyja és testvére magánnyomozókat béreltek fel, de azok is sorra kudarcot vallottak.
Az ál-magánnyomozóval 2014 tavaszán találkoztak, egy ismerősük ajánlotta nekik a szegedi férfit. Azt mondta rendes ember, egykor börtönőr volt, majd a magánbiztonsági iparban dolgozott. (Ez utóbbi állítás igaz is volt, bár a szegedi cégek körében nem örvendett túl jó hírnek a volt bévés, simlisnek tartják.)
Miután a rokonukért aggódó megbízók elmondták a „magánnyomozónak”, hogy kit és pontosan miért is keresnek, ő megígérte, hogy minden követ megmozgat, segít megtalálni az eltűnt rokont. Jóhiszemű megbízóit azzal hitegette, hogy profi magánnyomozó, érti a dolgát. Meg fogja találni az eltűnt rokont.
Valójában semmiféle képesítéssel és engedéllyel nem rendelkezett és a kis ujját sem mozdította az eltűnt nő megtalálása érdekében.
De, hogy ki ne derüljön, hogy ő csak egy szélhámos, 2014 májusától 2018. májusáig megbízóinak kitalált történetek sorát adta elő. Történeteinek egy közös pontjuk volt: mind azt sejtették, hogy nyomon van, tudja már hol lehet megbízója eltűnt testvére.
A Csongrád Megyei Főügyészség tájékoztatása szerint előadta például, hogy a rokont elrabolták és Olaszországban vitték. Máskor azt, hogy Romániába hurcolták. Pénzt kért megbízóitól azért is, mert elrablói váltságdíjat követelnek hozzátartozójukért.
A család négy éven át finanszírozta a volt bévés életét. Még a nyaralásait is. Egy alkalommal Olaszországból üzent megbízóinak, két-háromezer eurót kért az elrabolt „rokon váltságdíjára”.
A soha el nem végzett „nyomozati cselekményekért, kiutazásokért”, költségtérítés és munkadíj címén négy év alatt az eltűnt hölgy édesanyjától és testvérétől több részletben, mindösszesen 31 millió kért és kapott.
A család egy idő után gyanakodni kezdett és a kormányhivatalhoz fordult tanácsért: mit tehetnek, ha az az érzésük, hogy egy magánnyomozó átverte őket. A kormányhivatal ügyintézője azonnal a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamarához küldte a sértetteket.
Német Ferenc, a kamara országos elnökhelyettese (maga is szegedi), a magánszimat.hu kérdésére elmondta:
– Amióta a kamarai tagság nem kötelező, a kamarának sincs pontos nyilvántartása az összes magánnyomozóról. Szerencsére a volt börtönőrt azonban ismerték a helyi vagyonvédelmi vállalkozók, és tudták róla, hogy sok minden lehet, de vizsgázott, hatósági engedéllel rendelkező magándetektív aligha.
A család feljelentést tett a rendőrségen, és az ő nyomozásuk – az ál-magánszimatéval ellentétben – sikeres volt.
A Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség az ellene két rendbeli (az ál-magánnyomozó ugyanis az eltűnt férfi édesanyjától és testvérétől is kért pénz), jelentős kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt indult eljárásban a napokban kezdeményezte az ál-magánnyomozó letartóztatását.
A megyei főügyészség közleménye szerint az ál-magánnyomozó ellen több büntetőeljárás is indult, többszörösen elítélt, a bűnismétlés, a szökés, elrejtőzés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélye miatt tartják indokoltnak a férfi letartóztatásának elrendelésére.
A bíróság az ügyészi indítványnak helyt adott, a gyanúsított és a védője fellebbezést jelentettek be a döntés ellen.
(magánszimat)
Vélemény, hozzászólás?