Ömlenek a jótanácsok: az autósokra vezessenek óvatosan az iskolák környékén, legyenek türelmesebbek egymással és a gyalogosokkal,és a többi, és a többi. Megkezdődött a tanév. De azt vajon honnan tudhatja egy szülő, hogy éppen merre csatangol a gyermeke, amikor ő úgy tudja, hogy az iskolában van vagy onnan éppen haza felé tart?
Kevés szó esik arról, mit tehet a szülő, ha a csemetéje a közeli park játszóterének hintáját választja a matekóra helyett, esetleg a focipályát, vagy ha jókora kerülővel megy haza, mert suli után még ki kellett próbálni a padtárs új Playstation-jét. Azt, hogy miért is ér haza olykor sokkal később a gyerek meg se tudja a szülő, a gyerekek fantáziája ugyanis határtalan, bármikor meg tudják magyarázni, hogy akkor éppen miért tartott egy órával tovább a hazaút.
Okos szülő ilyenkor okos megoldásokhoz nyúl, anya, apa helyett a modern technikát hívja segítségül.
Évekkel ezelőtt még az volt a természetes, hogy csak keveseknek van okostelefonja, az utóbbi időben az ellenkezője. Életünk ma már szinte elképzelhetetlen az okostelefonok és az azokra telepített legkülönbözőbb alkalmazások nélkül. Mind többen fizetik telefonnal a közüzemi számlákat, az asztali naptárakat felváltották az okostelefonokba épített határidőnaplók, kisbabás anyukák webkamerán keresztül figyelik babaszobában alvó legkisebb családtagot, és az osztályfőnök is e-mailben vagy sms-ben küld értesítést az osztályzatokról.
Amikor elindul a csemete, a szülő folyamatosan retteghet, hogy el ne engedje a gyermeke kezét a zsúfolt bevásárló központban, mert a kis Speedy Gonzales másodpercek alatt eltűnhet. De már erre is van applikáció.
Azoknak, akiknek van okostelefonjuk a különböző operációs rendszerek – így az IOS és az Android is – kínálnak ingyenes helymeghatározó alkalmazásokat. Nem is egy félét.
Az IOS rendszerében például ilyen a Friends alkalmazás, amin valós időben követhetjük azokat a családtagokat, ismerősöket, akik ehhez hozzájárultak. A családtagok többek közt e-mailcímeik megadásával köthetőek össze az alkalmazáson belül. Így például az iskolából már egyedül hazafelé tartó lurkó útja is valós időben követhetők ezzel az applikációval.
A teljesség igénye nélkül: ott van például az ingyenes Family Locatort, ami egyaránt alkalmazható IOS és Android operációs rendszerre is, a Google Play applikációs áruházból több mint egymillióan töltötték már le. Ez az app prémium szolgáltatásokat is kínál 5-6 ezer forintért, ennyiért például már akár azt is meg lehet nézni, hogy a tengerparti nyaralásból vagy a tanulmányi kirándulásról hazaérkező gyerkőc (vagy bármelyik más családtag) repülőgépe pontosan érkezik-e.
Világszerte 10 millióan töltötték le a Családkereső (Find My Family) néven futó alkalmazást, vagy más néven a Life360-at. Ez az app is megtalálható androidos és IOS rendszerhez készült változatban egyaránt. Ezzel még azt is ellenőrizheti az aggódó anyuka, hogy apu betartotta a sebességhatárokat az autójával, amikor épp a balettórára rohant a gyerekkel, mert késésben voltak.
Ha nem szeretnénk külön applikációt használni, akkor ott van a Google helyzet-meghatározó funkciója, amin keresztül még akár üzenni is lehet a gyereknek. Sőt, a program arra is képes, hogy megjelenítse hány százalékos töltöttségű a gyerek mobiltelefonja, már csak, hogy ne aggódjon a szülő, ha a gyermeke egy idő után nem veszi fel a telefonját, inkább küldjön időben üzenetet neki, hogy „töltsd fel a telód, mert le fogsz merülni”!
A nagyobb gyerekeknél, akik már úgy használják a telefonjukat, ahogy a szüleik sem, egyes követőprogramok felajánlják, hogy valamelyik szülő készítsen el egy alap regisztrációt, ez után az appot külön kódokkal telepíthetik a gyerekek mobiltelefonjában. Ez a megoldás azért előnyös, mert a gyerek később nem tudja kikapcsolni a programot, azt csak a regisztráció készítője tudja megtenni a regisztrációra is használt titkos kóddal. Legalábbis a fejlesztők ezt ígérik.
Egyes iskolákban nem preferálják, hogy a gyerek a tanítási idő alatt magánál tartsa a telefonját, attól tartanak, talán nem is ok nélkül, hogy az okostelefonnal elérhető számtalan játék jobban leköti a gyerek figyelmét, mint a matek, ezért a tanítás kezdetén összegyűjtik a készülékeket és azokat csak a nap végén adja vissza a tanítónéni. A legkisebbeknek viszont, akik a számokat és a betűket még nem ismerik (igaz a Youtube ikonját magabiztosan felismerik és el tudják indítani a telefonon a már korábban megtekintett, majd újabb megtekintésre felkínált mesét), még nem vásárolnak telefont a szülők. De ettől még őket is szemmel lehet tartani a távolból.
Az ő mozgásuknak az ellenőrzésére megoldás lehet az okosóra, vagy okos karperec, amelyek ugyanúgy alkalmasak lehetnek a helymeghatározásra, mint a különböző alkalmazások, így a szülő ellenőrizheti velük csemetéje hollétét. Ilyen készülékek már 15-20 dollárért beszerezhetőek, ráadásul a legkisebbeknek nyuszis, cicás, és baglyos képernyőjű, színes, menő szilikonpántokkal is kapható, egyes készülékekbe pedig kamerát is helyeztek, így videótelefonon is kapcsolatba léphetnek a szülőkkel.
Egy biztos: a mai világban, ha a szülők digitálisan is odafigyelnek a csemetéjükre, nagyon nehéz lógni a suliból. De nem lehetetlen, az okos pórázt már csak ezért sem pótolhatja a gyerek-szülő jóviszony és bizalom. A szülők digitális pórázait a gyerekek előbb-utóbb úgy is kijátsszák. Aki nem hiszi, annak hadd ajánljam a figyelmébe az alábbi írást: Az USA-ban egy 11 éves kislány 10 perc alatt hekkelte meg az amerikai választási rendszert.
D. E.
Vélemény, hozzászólás?