Egy fiatal nőnek döbbenetes megaláztatásban volt része az egyik áruházban. Az élelmiszer-t vásárolt, fizetett a pénztárnál, majd távozni akart, amikor a kijáratnál sípolni kezdett a lopásjelző berendezés.
A biztonsági őr rögtön vállon ragadta, rá rivallt, hogy mit lopott, és a többi vevő szeme láttára mindent kirakatott vele a táskájából. Tételesen ellenőrizte a számlát, és amikor meggyőződött arról, hogy a nő mindent kifizetett, felszólította, hogy menjen ki újra az ajtón. Megint sípolt a berendezés. Ezután kiszórta a hölgy kézitáskájának tartalmát, de abban sem talált lopott holmit.
Miközben a „rajtakapott” vevő pironkodva összeszedegette elgurult tamponjait és gyógyszereit a pultról, síró hangon bizonygatta, hogy nem lopott semmit, a biztonsági őr emelt hangon közölte: biztosan a ruhájában rejtette el a „szajrét”. Odahívta egy kolléganőjét, aki bekísérte a vevőt a szolgálati helyiségbe. A motozással sem sikerült azonban megtalálni a lopott holmit.
A hosszas procedúra végén a vásárló cipőjén bukkantak rá a folyton sípoló fémcsíkra, ami egy áruról eshetett le, és ragadhatott a vevő talpára. A biztonsági őr és kolléganője végül elnézést kért a remegő lábakkal távozó hölgytől.
A történetben a biztonsági őr és kollégája szinte minden törvénysértést elkövetett, amit csak lehetett. A legfontosabb: a biztonsági őrnek nincs olyan jogköre, mint a rendőrnek. Védheti a rá bízott objektum biztonságát és vagyonát, és az ezeket fenyegetőket figyelmeztetheti, de nem ellenőrizheti a vevő táskáját vagy öltözékét annak beleegyezése nélkül.
Ha az áruházból kifelé menet valakinél sípol a kapu, a biztonsági őr csak megalapozott gyanú (ha a személyesen vagy kamerával látta, hogy a vevő „lopott” holmit tart magánál) esetén kérheti meg a vevőt, hogy mutassa meg a táskáját és a számlát a vásárolt áruról, de ha ő erre nem hajlandó, rendőrt kell hívnia. Továbbá: a vevő beleegyezésekor sem érintheti meg a táskáját, pláne nem szórhatja ki annak tartalmát! A csomag átvizsgálását csak betekintéssel vagy kipakoltatással végezheti. Motozást (átvizsgálást) pedig kizárólag (a vevővel azonos nemű) rendőr végezhet! (Ez az egy momentum ami a rendben volt.)
Kétségtelen, hogy az áruházakban gyakoriak a lopások, és emiatt sok helyen eleve mindenkit tolvajnak tekintenek, akinél sípol a biztonsági kapu. Pedig ennek a műszaki hibától a máshol vásárolt árun át a rosszul deaktivált jelzőcsíkig számos oka lehet. Ezért a vevő minden esetben megérdemli a megelőlegezett bizalmat és a diszkrét bánásmódot.
Mit tehet a vevő, ha megalázónak és/vagy jogtalannak tartja az eljárást?
Ha a biztonsági őr más személyiségi jogainak és szabadságának rovására él vissza a jogkörével, és így megsérti valakinek a jó hírnevét, az érintett polgári peres eljárásban kérhet elégtételt a bíróságon. Jogkörrel való visszaélés miatt pedig a helyileg illetékes rendőrkapitányságon is kérheti az adott biztonsági őr eljárásának felülvizsgálatát.
A. S.
Vélemény, hozzászólás?