A biztonsági őrök, testőrök, pénzkísérők (személy- és vagyonőrök) munkájukat a rendőrség által kiadott engedély és igazolvány birtokában végezhetik. Hatósági jogkörrel azonban nem rendelkeznek, és a hatóság eljárását sem akadályozhatják. Akkor mihez van joguk?
A vagyonőr a megbízó közterületnek nem minősülő létesítményének őrzése során jogosult
- a védett területre belépő vagy az ott tartózkodó személyt kiléte igazolására,
- a belépés, illetőleg a tartózkodás célját megkérdezni,
- felszólítani a területre belépni szándékozókat, hogy igazolják belépési jogukat.
A felhívás megtagadása vagy a közölt adatok nyilvánvaló valótlansága esetén jogosult
- az érintett belépését, ott-tartózkodását megtiltani, és távozásra felszólítani.
Az egyik legkényesebb és emiatt a legtöbb vitát kiváltó kérdés, hogy joga van-e a vagyonőrnek z általa őrzött épületbe a belépő vagy onnan távozó csomagjának ellenőrzésére.
A törvény különbséget tesz a csomag, illetve a csomag tartalmának a bemutatása között. Míg előbbire mind a be- és kilépő felszólítható, a csomag tartalma belépéskor akkor ellenőrizhető, ha rendezvény biztosításáról van szó. Ilyen esetben fémtárgyak kimutatására alkalmas eszköz (fémvizsgáló kapu, testszkenner) is használható. Amennyiben valaki ehhez nem járul hozzá, úgy a beléptetését meg lehet tagadni.
A biztonsági őr a csomag bemutatására a be- és kilépőket egyaránt felhívhatja, de csak akkor, ha
- megalapozott a gyanú (például ha a személyesen vagy kamerával látta), hogy a vizsgálat alá vont személy szabálysértésből vagy bűncselekményből származó dolgot tart magánál,
- felszólításra nem adta át a „lopott” dolgot, és
- az intézkedés a jogsértés megelőzése, illetve megszakítása érdekében szükséges.
- A törvény értelmében a felsorolt feltételeknek egyszerre kell teljesülniük, ha bármelyik hibádzik, az intézkedés már nem jogszerű.
De még jogszerű intézkedés esetében sem érintheti meg a biztonsági őr a csomagot! A csomag átvizsgálását csak betekintéssel vagy kipakoltatással végezheti. Átvizsgálást (motozást) kizárólag rendőr (vagy orvos) végezhet! A címben feltett kérdésre a helyes válasz tehát az, hogy soha.
Fontos leszögezni: az átvizsgálás nem azonos a motozással. A ruházat, csomag és jármű átvizsgálása bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésének gyanújakor a tárgyi bizonyítékok felkutatására, közbiztonságra veszélyes eszközök kiszűrésére irányul.
A motozás viszont az ügyész (a nyomozó hatóság) által elrendelhető kényszerintézkedés, amelynek célja az elrejtett tárgyi bizonyíték megszerzése. A hatóság tagja a motozás során nem csupán az érintett személy ruházatát, testét, illetve a nála lévő tárgyakat vizsgálhatja meg, hanem a személynél lévő csomagokat, de a rendelkezése alatt álló járművet is.
A motozásnál amúgy érvényesülnie kell az úgynevezett kettős nemi szabálynak, azaz a motozást csak a megmotozottal azonos nemű hatósági személy végezheti, és azon csak a megmotozottal azonos neműek lehetnek jelen. Mindkét szabály alól egyedül az orvos jelent kivételt, azzal, hogy ha a motozásnál testüreg átvizsgálása szükséges, azt csak orvos végezheti.
Az érintett személy nem köteles alávetni magát a csomag bemutatására való felszólításnak. Ha megtagadja az együttműködést, akkor vagy el kell engedni, vagy el kell fogni, attól függően, hogy mennyire biztos a bűncselekmény vagy szabálysértés ténye. Ha nincs olyan tény, amiből a biztonsági biztonsági őr közvetlenül következtethet arra, hogy egy vásárló eltulajdonított valamit az üzletből, akkor tettenérés hiányában nemcsak, hogy fizikai kényszert nem alkalmazhat, de még a csomag tartalmának bemutatására sem szólíthatja fel az illetőt. Hiszen ha a biztonsági őr például a vásárló elé áll, majd az irodába kíséri, akkor azt a látszatot kelti a boltban dolgozók és a vásárlók előtt, hogy az illető egy tetten ért tolvaj. Nem ért tudni, hogy abírói gyakorlat ezt fizikai ütközéssel járó, becsületsértő támadásként értékeli.
Más a helyzet tettenéréskor! Ilyenkor is köteles azonban a biztonsági őr az elfogott személyt haladéktalanul az ügyben eljárni jogosult nyomozó hatóságnak átadni, ha erre nincs lehetősége, akkor azonnal értesíteni kell az illetékes hatóságot.
A. S.
Vélemény, hozzászólás?